Pateikiame trumpą apžvalgą apie Švediją ir švedų kalbą tiems, kurie norėtų aplankyti šią šalį arba sužinoti apie ją ir jos nacionalinę kalbą kažką naujo.

  1. Švedija yra trečia pagal dydį šalis Europos Sąjungoje, turinti sienas su Norvegija, Suomija ir Danija. Šalies populiacija siekia maždaug 10 milijonų. Imigrantų skaičius Švedijoje sudaro 15 procentų visų šalies gyventojų. Dauguma imigrantų atvykę iš tokių šalių, kaip Suomija, Irakas, Lenkija, buvusi Jugoslavija, Iranas, Bosnija ir Hercogovina, Vokietija, Turkija, Danija ir Somalis. Švedijos vardas atėjęs arba iš senosios skandinavų kalbos žodžio „Svibjoo“, arba senosios anglų kalbos žodžio „Sweopeod“, reiškiančio „švedų žmonės“.
  2. Jūrų sieną Švedija turi su Danija, Vokietija, Lenkija, Rusija, Lietuva, Latvija ir Estija. Tiltas, jungiantis Švediją su Danija, vadinamas Oresund tiltu, tai – dvigubus traukinio bėgius ir dvipusio eismo autostradą talpinantis tiltas-tunelis, kurio ilgis aštuoni kilometrai (penkios mylios). Šis tiltas-tunelis yra ilgiausias kelio ir geležinkelio derinys Europoje.
  3. Maždaug 10 milijonų žmonių kalba švedų kalba. Švedijoje yra didžioji šios kalbos vartotojų dalis, tačiau žmonių šnekančių švediškai taip pat yra Suomijoje, Norvegijoje, Danijoje, Jungtinėje Karalystėje, JAV, Kanadoje ir kitose šalyse.
  4. Pirmuoju švedų literatūros tekstu laikomas Roek runų akmuo, išlikęs nuo 800-ųjų metų po Kristaus – Vikingų laikų. Šis laikmetis, besitęsiąs nuo maždaug 700 iki 1200 metų, garsėjo Vikingų žygiais į Baltų teritorijas, Rusiją, Baltarusiją, Ukrainą, Juodosios jūros žemes ir pietuose esantį Bagdadą.
  5. Maždaug 15 procentų Švedijos žemių yra už šiaurės poliarinio rato ir maždaug 65 procentai  šalies teritorijos yra padengta miškais.
  6. Didžiausias miestas Švedijoje yra Stokholmas, kuriame gyvena 1.4 milijono gyventojų. Toliau seka tokie miestai, kaip Geteborgas, Malmė, Upsala, Vesterosas, Erebru, Linšiopingas, Helsingborgas, Jonšiopingas ir Noršiopingas.
  7. Šalies valiuta yra Švedijos krona (SEK). Pagrindiniai šalies prekybinių mainų partneriai yra Vokietija, JAV, Norvegija, Danija ir Suomija.
  8. Nacionalinė švedų virtuvė skiriasi šiaurinėse ir pietinėse šalies dalyse. Šiaurės virtuvę įtakojo šaltis ir tose teritorijose randama žvėriena, kai tuo tarpu pietinės dalies virtuvė daugiau verčiasi agrokultūra, todėl maistui ruošti naudoja daržoves. Tradiciniai patiekalai yra tokie, kuriuos galima konservuoti, pavyzdžiui sūdyta ir vytinta žuvis, švieži kopūstai maišyti su raugintais kopūstais, taip  pat įvairūs vaisiai. Populiariais patiekalais galima laikyti švediškus mėsos kukuliukus su grietinėlės padažu, bulvių koše ir bruknių uogiene, taip pat Surstromming (fermentuota silkė su virtomis bulvėmis), bulvių apkepas, švediški blyneliai, Pitepalto virtinukai, Smorgastarta (tortas iš sumuštinių) bei desertai, kuriuos galima valgyti kartu su stipria kava po vakarienės.
  9. Švedija yra viena iš dešimties daugiausiai kavos išgeriančių šalių. Pieno suvartojimu ji nusileidžia tik Suomijai. Žiemą geriamas Glogg – karštas vynas. Iš alkoholinių gėrimų švedai taip pat vartoja degtinę (Absolut Vodka gaminama Švedijoje), nestiprų šviesų alų ir saldžius obuolių arba kriaušių sidrus.
  10. Švedija sulaukia maždaug penkių milijonų turistų per metus.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *