Elektra – kaip sutaupyti?
Be elektros žmonės neišgyventų nė dienos – tiesą sakant, tikriausiai nė valandos. Elektra, savotiškai tariant, valdo mūsų gyvenimą – elektriniai prietaisai namie tapo nepamainomais pagalbininkais, ligoninėse elektriniai prietaisai palaiko žmonių gyvybes, dauguma transporto priemonių taip pat yra varomi elektros pagalba. Kaip ir bet kokia kita prekė ar paslauga, elektra yra mokama, tačiau elektros tarifai, kitaip tariant, elektros kaina, gali skirtis priklausomai nuo kelių aplinkybių. Kadangi be elektros neišgyventume, logiška, kad jos sunaudojama daug. Kaip reikėtų taupyti elektrą?
- Ekonomiškos lemputės.
Šiandien parduotuvėse apstu specialių elektrą taupančių lempučių. Tačiau jas suskuba pirkti ne kiekvienas – kodėl? Atsakymas paprastas – tokių lempučių kaina ženkliai didesnė nei paprastų. Jei paprastą, vidutinio stiprumo ne ekonomišką lemputę galima nupirkti už vieną ar kelis litus, tai ekonomiškos lemputės kaina kartais siekia ir dešimt litų. Tačiau tokias ekonomiškas, taupančias lemputes pirkti tikrai rekomenduotina – žinoma, jas įsukus elektros tarifai stebuklingai nesumažėja, tačiau elektros energijos tokios lemputės suvartoja daug mažiau. Taigi, ir tarifai nebeatrodo tokie baugūs. Apskaičiuota, kad taupančios lemputės, nors ir kainuoja ženkliai daugiau nei paprastos, ,,atsiperka” jau po kelių, kartais ir po vieno mėnesio – priklausomai nuo to, kiek elektros suvartojama.
- Atidesnis vartojimas
Elektros tarifai nekels tiek galvos skausmo, jei elektra bus vartojama atidžiau. Išėjus iš kambario rekomenduojama išjungti šviesas, kad patalpose būtų ilgiau šviesu, baldus reikėtų sustatyti taip, kad kuo daugiau dienos šviesos nuo lango pasklistų kambaryje. Taip pat reikėtų atsisakyti ir tamsių ar storų dieninių užuolaidų. Jei yra galimybė, renkantis buitinę techniką, reikėtų ieškoti tokių įrenginių, kurie suvartoja mažiau elektros energijos – prekyboje gausu elektrą taupančių skalbimo mašinų, televizorių, šaldytuvų, mikrobangų krosnelių ir panašiai. Jei galimybė nusipirkti tokios įrangos nėra, reikėtų ir ja naudotis atsakingiau – skalbti tik pilnai sukrautą skalbimo mašiną, nepalikti įjungto televizoriaus, kai niekas jo nežiūri, šildyti maistą tiek, kiek reikia ir ne per daug.
- Sekti, kiek elektros jau sunaudota
Elektros tarifas gali būti ,,sekamas” – praktiškai kiekvienuose namuose yra skaitliukas, kuris rodo, kiek elektros energijos jau sunaudota. Taip pat derėtų nepamiršti, kai kai kuriems gyventojams taikomi dvigubi, nuo paros laiko priklausantys elektros tarifai. Vakarais ir naktį jis paprastai būna mažesnis, taigi, jei tik yra galimybė, tokius buities darbus kaip skalbimas galima atlikti vakarais – taip ženkliai sutaupant ne elektros suvartojimą, tačiau mokestį už ją.
- Alternatyvių resursų naudojimas
Jei namai šildomi elektra, logiška, kad jos suvartojama bus ženkliai daugiau, nei namuose, kuriuose veikia dujinis šildymas. Jei duju tarifai, tai yra, dujų kainos, atrodo patrauklesni, rekomenduotina namie įsirengti dujinį šildymą. Elektros kaina gyventojams dažniausiai yra vienoda, bent jau didžiųjų miestų gyventojams. Elektros tarifai kaune ir elektros kaina vilniuje yra vienodi, išskyrus tam tikrus atvejus – elektros tarifai juridiniams asmenims (įmonėms) dažnai taikomi mažesni, priklausomai nuo to, kokia veikla tam tikra įmonė užsiima. Elektros tarifai gyventojams dažnai atrodo per dideli, tačiau galima įžvelgti ir teigiamas tendencijas – elektros tarifai 2013 metais buvo sumažinti 1,81 cento už kilovatvalandę. Nors iš pirmo žvilgsnio tai atrodo nedidelė suma, tačiau susumavus penkiasdešimt ar šimtą kilovatvalandžių, skirtumas jaučiamas.
Taupiai ir ekonomiškai vartojant elektrą ir kitus būtinus resursus, sutaupyti galima tikrai nemažai. Elektros tarifai, lyginant su kitomis šalimis, Lietuvoje nėra labai dideli, o atsakingai vartojant, mėnesinė elektros kaina vienam būstui gali tapti dar mažesne. Svarbiausia – nepatingėti paskaičiuoti ir suplanuoti, kaip tikslingai vartoti elektros energiją.