Taigi, pirmoje dalyje bandėme atsakyti į klausimą, nuo ko priklauso sklandus užsienio kalbos mokymasis ir išmokimas, bei, kaip mokytis pačiam.

Kaip manote, ar galima teigti, kad viskas priklauso nuo besimokančiojo motyvacijos, o mokytojas ir mokymo programa tėra pagalbiniai elementai? Manau, kad ne. Mokymo/mokymosi procese visi dalyviai lygiaverčiai. Didelę sėkmės dalį lemia mokytojo kompetencija, patirtis, kūrybingumas, galų gale net  mokytojo gyvenimo filosofija, nuotaika ir netgi išvaizda. Juk daug geriau seksis mokytis, jei mokytojas bus asmeniškai jums maloni asmenybė.

Deja, kad ir kaip vertintume mokytoją, niekaip neišeina teigti, kad mokymosi rezultatas priklauso tik nuo jo. Paimkime labai elementarų pavyzdį – mokinys turi bent jau ateiti pas mokytoją. Juk sutikite, vargu ar mokytojas pats jūsų ieškos, kad ir kaip to norėtųsi. Taigi, nusprendėte pradėti mokytis, tarkim rusų, o gal ispanų kalbos. Pirmas didelis žingsnis būtų susirasti mokytoją ir ateiti pas jį į paskaitą. Jeigu ateisi, atsisėsi ir bent jau įdėmiai paklausysi – galbūt kažką ir išmoksi. Standartiškai, mokinys atėjęs į jam visiškai naujos, tarkim, rusų kalbos, paskaitą, vien tik pasėdėjęs ir paklausęs, nieko nesirašęs ir nelabai aktyviai dalyvavęs, vistiek išsinešas galvoje 3-4 naujos kalbos sakinius. Sakysit nedaug? Bet juk pastangų įdėjot minimaliai, tik sėdėjot ir klausėt. Na, o jei ateisi, paklausysi, užsirašysi, aktyviai dalyvausi – išmoksi nepalyginamai daugiau. O jei prie viso to dar ir namų darbus padarysi bei papildomų užduotėlių internete paieškosi – naujų žinių plėtra apskritai neprognozuojama. Taigi, kuo daugiau pastangų įdėsite, tuo greitesnis bus išmokimo procesas. Ir tai jau priklauso tik nuo jūsų pačių.

Taigi, jei jau sutarėme, kad viskas priklauso nuo abiejų dalyvių, mokytojo ir mokinio bendradarbiavimo, pakalbėkime apie tai, kokios nuostatos mūsų galvoje labiausiai trukdo mums mokytis. Taip taip. Jei jau susiradom mums tinkantį ir patinkantį mokytoją, bendraminčių grupę ar individualų užsienio kalbos mokytoją, netgi jei nusprendėme išmokti, tarkim ispanų arba rusų kalbą savarankiškai, pirmiausia turime įsisamoninti vieną dalyką – VISOS PROBLEMOS TŪNO MŪSŲ GALVOJE.

Juk kaip sakė Henris Fordas: ,,Jei tu galvoji, kad gali kažką padaryti arba galvoji, kad kažko negali padaryti, tu esi visiškai teisus. Galvokite, apie ką galvojat“.

Parengė Viktorija G.

© mokslonamai.lt

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *