Psichologės komentaras: kodėl kai kurie žmonės niekaip negali numesti svorio

Kaip suliekneti

Kaip suliekneti

Visiems bent kartą, ko gero, teko susidurti su žmonėmis, kurių gyvenimo ritmą diktuoja vienas vienintelis klausimas – kaip suliekneti. Keista, tačiau dieta ir svorio aktualijomis nuolat besidomintys žmonės neretai atrodo tarsi patekę į keistą labirintą be išėjimo, tik su seniai pamestu įėjimu. Kodėl taip yra? Kodėl vieni laimingieji, priaugę svorio, vos tik panorėję gali suliekneti, kitiems gi, prireikia viso gyvenimo pastangų, tenka išbandyti visas drastiškas dietas, pasidaryti skrandžio mažinimo operacijas, užsikoduoti, važiuoti pas Rusijos šamanus keistų žolelių ir prasimanyti dar daug dalykų, tačiau svorio taip ir nenumesti. Apie užburtą ratą, kurio varomoji jėga yra klausimas kaip sulieknėti, kalbamės su psichologe Egle R.

Labas, Egle, iškart eisiu prie esmės – kodėl žmonės, nors ir žino, kaip suliekneti, to nepadaro, ir su savo svoriu kankinasi visą gyvenimą?

Nežinau, ar taip lengvai prie tos esmės prieisiu ir aš (juokiasi), nes, matai, priežastys, kodėl taip atsitinka, yra labai daugialypės, giluminės ir skirtingos. Visų pirma, reikėtų kalbėti apie tai, kad žmonių prigimtis yra skirtinga, jų fiziniai duomenys skiriasi, ir tai yra nulemta gamtos. Vieniems klausimas kaip numesti svorio tiesiog niekada neateis į galvą vien dėl prigimtinio panašumo į kaulų rinkinį…

Tačiau tokių yra nedaug, tiesa?

…taip, iš esmės, tų, kurie apdovanotieji niekada nepriaugančiu svoriu, t.y., žaibiška medžiagų apykaita, yra tikrai ne dauguma. Na, o kalbant apie kitą grupę, kuriai yra aktualu arba gali pasidaryti aktualu, kaip suliekneti, tai reikėtų čia pat sugrįžti ir prie pirmosios, tų natūraliai lieknų žmonių kategorijos. Supranti, žmonės visada yra linkę pastebėti kituose tuos dalykus, kurių, manosi, norėtų siekti ir patys. Kai juos pastebi – kažkur pranyksta savi, šiek tiek mažesni pasiekimai. Pavyzdžiui, lietuviai dažnai nuvertina savo šalį, sakydami, jog štai kokie skandinavai gyvena turtais aptekę, jų ekonomika stipri, žmonės išsilavinę ir t.t., o mes, Lietuvoje, čia skurstame. Kai skursta, iš tiesų, trečiojo pasaulio šalys, kai badaujantiems vaikams (nebūtinai Afrikoje) nereikia kelti klausimo kaip suliekneti, be dietu jiems tai atsitinka savaime, nes nėra už ką pavalgyti. Tai taip ir su svorio metimu.

Ar norite pasakyti, kad matydami natūraliai lieknus žmones, apkūnesni ima save vertinti kaip storulius?

Būtent.  Ir nebūtinai apkūnieji – kartais tiesiog visiškai normalios kūno masės žmonės netikėtai „susivokia“, jog jiems, mat, būtina suliekneti. Lygiuotis norisi į tuos natūraliai lieknus, o labiausiai į tuos, kuriuos mums kasdien demonstruoja masinė medijų kultūra. Mes matome ne tik lieknos moters nuotraukas ant žurnalų viršelių, bet ir šalia esančius straipsnių pavadinimus, suponuojančius mintį, jog turėtume susimąstyti, kaip suliekneti per savaite. Kas yra žalingiausia, kad tos žiniasklaidoje pateikiamos gražuolės kuria iliuziją, jog štai tokia išvaizda lemia visapusišką gyvenimo sėkmę, todėl žmonėms iškart automatiškai atrodo, jog norint būti laimingu, reikia pasirūpinti, kaip sulieknėti.

Tačiau kodėl nepasiseka suliekneti?

Nesiseka, nes lieknumas siejamas su netinkamais lūkesčiais.Tarkime, moteris, pradėjusi mąstyti kaip suliekneti, greitai įsivaizduoja, jog numetusi svorio taps laimingesnė. Tačiau prasidėjus lieknėjimui, gyvenimo kokybė nesikeičia – nei dėl lieknumo pinigų daugiau atsiranda, nei pasiekimų, nei vyrų dėmesio. Todėl greitai viskas išsprūsta iš rankų ir, kad numalšinti kilusią gėlą, persivalgoma. Rytojaus dieną – graužatis, vėl svarstymai, kaip suliekneti, vel naujas pasirinkimas – sriubos, daržovių, paplūdimio, „žvaigždžių“ ar japoniska dieta… Kaip sakoma, trukt už vadžių, vėl iš pradžių.

Tačiau kodėl tai tęsiasi metų metus?

Todėl, kad žmonės tiesiog uždaro save į šio klausimo – kaip suliekneti – spąstus. Užuot paprasčiausiai pritaikę sveikesnę mitybą prie savo įprasto gyvenimo būdo, jie, atvirkščiai, savo gyvenimą ima taikyti prie mitybos. Jie sulieknėjimą iškelia kaip aukščiausią tikslą, su juo susieja viso gyvenimo svajones ir kardinaliausius įmanomus pokyčius visose srityse. Todėl tai, kas gali būti atlikta paprastai, sveikai ir lengvai, tampa tikra našta.

Ačiū už atsakymus!

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *