kompiuteriaiJauniems žmonėms kompiuteriai yra kaip antras kvėpavimas – viskas vyksta savaime, niekada net ir negalvoji, kaip nutinka kažkas. Tai tarsi vaikščioti, kvėpuoti, kai judesiai yra taip išlavinti, jog negalvoji apie juos. Tačiau mūsų tėvams tai – vis dar kažkoks pavojingas leviatanas, kurio neina suvaldyti, kuris bet kada gali ištrinti jų duomenis arba tiesiog neįsijungti, nors viskas lyg ir daroma taip pat, kaip visada. Kartais labai sunku padėti savo tėvams. Ne todėl, kad jie įsipainiotų į dideles nesąmones, o todėl, kad tada, kai mums kompiuteriai yra įprasti ir beveik įgimti pojūčiai, labai lengva prarasti kantrybę, aiškinant tėvams, kaip jais naudotis. Tačiau jeigu norite, kad jūsų santykiai dėl to nesugriūtų – štai keletas patarimų, kaip efektyviai padėti tėvams ir tai padaryti be streso.

1 žingsnis: prisiminkite savo skirtumus

Pirmas svarbus dalykas yra gerai suvokti kartų skirtumus. Jums kompiuteriai zaidimams stovėjo prie vežimėlio, vos tik gimėte. Tėvams prie lopšio stovėjo galbūt malkų rietuvė, kurias motina su tėvu kapojo arba kišo į krosnį. Jūs pirmiausiai išmokote valdyti džoistiką, tik po to kalbėti. Tėvai pirmiau išmoko taupyti gaunamą pusryčių maistą, tik paskui pasakyti, kad tapo. Jūs žaisdavote su galbūt jau net trimačiais žaidimais, tėvai naudodavo pagaliukus vietoje lėlių, nes tikrų lėlių neturėjo. Nebent gyveno pasiturinčiai, tuomet turėjo kokių nors kaladėlių, minkštų žaislų ir pan. Tačiau visas tas spindintis mikroschemų pasaulis jiems nebuvo pažįstamas. Jums, kaip Tarzanui, gimusiam džiunglėse, pažįstamos savos džiunglės – kompiuteriai. Tačiau žmogui, ten negimusiam, vos įžengus į džiungles yra nesaugu, neramu, nėra aiški tvarka. Taigi, jeigu norite padėti savo tėvams, pirmiausiai supraskite šiuos skirtumus.

2 žingsnis: aiškinkite lyg ateiviui

Supraskite, kad net ir kai kurie terminai jūsų tėvams gali būti visiškai nauja informacija. Todėl lengviausia bus tada, jeigu įsivaizduosite, kad tai ne mama, o ateivis iš svetimos kultūros prašo paaiškinti, kaip elektroniniame pašte prisegti nuotraukas. Aiškinkite viską taip, kad būtų kuo paprasčiau, nenaudokite jokių su kompiuteriais susijusių terminų, arba prieš naudodami paaiškinkite juos jums abiems suprantama kalba.

3 žingsnis: sukurkite atmintines

Paprastas būdas prisiminti dalykus – susižymėti juos elektroniniame kalendoriuje, išmaniajame telefone užsistatyti priminimą ar ant „desktopo“ užsiklijuoti „sticky note“. STOP – tai tinka jums, bet netinka jūsų tėvams. Tam, kad jų stacionarus kompiuteriai veiktų tinkamai – atmintines tėvams darykite senoviniu būdu – ant tikro popieriaus su tikru rašikliu. Šių prekių galite įsigyti specializuotose kanceliarijos parduotuvėse, tai nėra labai brangu.

4 žingsnis: neleiskite pailsėti

Itin svarbu yra pradėjus kažko mokytis, neleisti tam dalykui dingti iš gyvenimo. Antraip – pamiršit, nebenaudosit, ir bus viskas nuėję tiesiog veltui. Taigi, tam, kad jūsų pastangos nenueitų veltui, stenkitės nuolat tėvus egzaminuoti, liepkite jiems viską prisiminti, patys pakartokite, neleiskite jiems nustoti kompiuteriu.

5 žingsnis: skatinkite dovanomis

Jeigu tėvai pasirodo gerai – kompiuteriai, akcija net jeigu jiems yra, gal ir per didelė dovana, tačiau mažomis smulkmenomis galite paskatinti. Jeigu tėvai gerai elgiasi, įrašykite į kompiuterį gražios muzikos. Padovanokite jiems dailų kompiuterio stovą ir pan. Skatinkite nedidelėmis dovanomis, kurios tuo pačiu leistų tėvams dar labiau norėti naudotis kompiuteriu.

6 žingsnis: nenaudokite smurto

Kartais mums labai sunku suvaldyti savo emocijas, ypač tada, kai mama sako ir vėl nemokanti įsijungti kompiuterio, nors vakar mokėjo. Prisiminkite, kad nei fizinis, nei emocinis smurtas nieko neišsprendžia. Jūs to nepakeisite. Kompiuteriai, internetu atliekami veiksmai jūsų tėvams visada nebus tokie natūralūs kaip jums, todėl jūs privalote savo tėvus priimti tokius, kokie jie yra – net ir dešimtą kartą klausiančius, kur kompiuteryje yra laikrodis.

Komentarai neleidžiami.