Dirbti į svečias valstybes pastaraisiais metais išvyko daugelis Lietuvos specialistų. Šiuo metu turbūt būtų negalima matyti tokį žmogų, kurio bent koks šeimos narys nebūtų išvykęs darbams į kitą valstybę. Daugybė jų išsirinko JK ar Airiją – populiariausias dirbti užsienyje šalis iš Lietuvos emigrantų. Kai kuriems atsiranda pelningų darbo pasiūlymų Olandijoje. Tie, kurie pramoksta užsienio kalbą, išvažiuoja į Norvegiją ar Vokietijon. Pasitaiko skaičius darbuotojų, išvykusių ir gyvenančių Kanadoje ar Amerikoje. Žinoma, kitiems emigravusiems iškyla sunkumų susirandant būstą, mokinantis kalbą ir prisitaikant prie kitų gyvenimo sąlygų. Tačiau kad ir kokia užsienio kraštas išsirenkama dirbti užsienyje, šioje šalyje žmonės yra uždirbantys daugiau, lyginant tėvynėje.

Aišku, dirbant užsienyje, reikėtų susirasti dirbti tik tokį darbą, kur yra teisėtas, o, dirbantysis darbinamas laikantis visų ten galiojančios tvarkos. Tuomet būsite užtikrintas, kad iškilus bėdai, galėsite pasinaudoti socialinės apsaugos bei sveikatos priežiūros sistemos galimybėmis, o nuo jūsų mokamo algos šaliai bus mokami mokesčiai.

Visgi, darbuojantis užsienyje, taip kaip ir tėvynėje, nuo algos skaičiuojami mokesčiai. Jie sumokami į tos šalies biudžetą. Esama tvarka visi darbuotojai, kas atvažiuoja dirbti užsienio šalyje, po to turi galimybę susigrąžinti mokesčius. Reiškia, kad, kartą į metus (arba – pasibaigus darbo sutarčiai ir iškeliaujama iš užsienio šalies) reikia deklaruoti pajamas bei atgauti dalį pinigų – atgauti permokėtą mokesčių dalį iš mokesčių inspekcijos. Mokesčių grąžinimas yra visiškai teisėtas procesas, nes tokią galimybę suteikia darbo įstatymai. Mokesčiai sugrąžinami ne darbdavio sąskaita, o iš užsienio šalies mokesčių inspekcijos fondo. Grąžinimas nėra pareiga, tačiau dirbantysis esant pageidavimui gali pateikti prašymą, ir jei bus surasta, jog yra susidariusi mokesčių permoka – prašyti mokesčių grąžinimo.

Pagrindiniai mokesčių grąžinimo proceso veiksmai būtų tokie – pasibaigus darbo užsienyje sutarčiai, asmuo turėtų iš savojo darbdavio paimti formas, kuriose pažymėta, kiek asmuo gavo per mokestinius metus, bei kokia suma iš pajamų buvo atskaičiuota mokesčiams. Tada, šitiems dokumentams papildomai pridėjus asmens tapatybės kortelės kopiją, užpildytą mokesčių deklaraciją, prašymą, taip pat kitų reikalingų dokumentų kopijas, laikas paduoti viską šalies mokesčius surenkančiai įstaigai. Jeigu kurie iki dabar nesusidūrė su mokesčių grąžinimo galimybę, tai yra netikėtumas, kadangi atsiranda finansų tiems pirkiniams, apie kuriuos seniau galvojote, bet negalėjote sau to leisti dėl pinigų trūkumo. Iš viso galima gauti susigrąžinus mokesčius, yra net 1 300 litų ir daugiau!

Mokesčių grąžinimas yra vykdomas, jeigu jūsų atlyginimas apskaitos metais nebuvo didesnis už šalies nustatytos neapmokestinamojo dydžio – tokiu atveju yra šansas susigrąžinti visus įmokėtus mokesčius! Jei paaiškėja, kad iš jūsų atlygio buvo atskaičiuojama daugiau mokesčių, negu turėtų būti (šitaip galėjo būti neatsižvelgus į žmogaus šeimos statusą, asmens amžiaus, ypatumų darbo sutartyje bei kitų išlygų apie asmenį) – jums grąžins permokėta mokesčių dalis.

Mokesčių grąžinimo procesas ne visad bus lengvai suprantamas. Procesą galėtų apsunkinti visokie niuansai, bet esminiai yra šie – vietos kalbos žinių trūkumas, vietos valstybės mokesčių tvarkos neišmanymas, reikiamų dokumentų nebuvimas bei termino dokumentams pateikti nepastebėjimas.

Aišku, mokesčių atgavimo tvarka ankščiau nesusidūrusiam beveik visada bus nesuprantama. Jei trūksta dokumentų, beveik niekas nenori užimti brangų laiką skambindamas buvusiam darbdaviui bei atsiimdamas juos, beigi nemažai laiko gali užimti deklaracijos bei kitų reikiamų dokumentų taisyklingas užpildymas. Jei kartais dokumentų teikimo procese iškiltų nesklandumų, bei bus nustatyta, jog juos sukėlė pats mokesčių mokėtojas, mokesčių grąžinimas gali užsitęsti labai ilgą laiką, todėl pinigai numatytu metu pas jus neatsiras.

Savo mokesčių atgavimo procedūrą paprasčiausia perduoti mokesčių grąžinimais užsiimančiai bendrovei. Jos specialistai kasdien susiduria su mokesčių grąžinimo ypatybėmis, pastariesiems tenka pastoviai kontaktuoti su užsienio valstybių mokesčių inspekcijų darbuotojais, dėl ko firmos darbuotojai gali geriausiai – tiek įstatymine prasme, tiek ir finansine prasme – spręsti įvairių proceso situacijų. O jei savąjį mokesčių sugrąžinimą pavesite atlikti profesionaliai įmonei, būsime užtikrinti, kad jūsų dokumentai nukeliaus laiku ir nebus jokių blogai užpildytų formų. Pačiam asmeniui reikės tik pateikti savo asmens tapatybės kortelės kopiją, iš darbdavio gautus dokumentus apie atlyginimą bei užpildyti prašymo formą elektroniniu būdu, internete ar atvažiavus į biurą.

Mokesčių atgavimo laikotarpis įprastai trunka iki 3 mėnesių, o mokesčius galima susigrąžinti už išdirbtą laiką iki 3-4 metų arba ilgiau. Kuo daugiau metų pradirbote išvykę, tuo didesnes sumas galėsite atgauti! Grąžintus pinigus firma perves į jūsų nurodytą sąskaitą bet kurios šalies banke. Prieš tai bus atskaičiuotas paslaugų mokestis. Saugu tai atlikti – prieš tai mokesčių inspekcija atsiųs pranešimą, kokia suma jums priklauso grąžinti bei kada tas bus įvykdyta. Tad išnaudokite galimybę per savo sumokėtus mokesčius gauti pinigų, o permokos nepalikite svečiame krašte – tai juk irgi jūsų atlyginimo dalis.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *