Į paskolas šiandien visuomenėje požiūris dvejopas – vieni jomis naudojasi ir džiaugiasi atsivėrusiomis finansinėmis galimybėmis, o kiti jų vis dar baidosi. Greitas kreditas – svarbus finansinis žingsnis, dėl to jį imant svarbu žinoti kiek tik įmanoma daugiau.

Kas yra kreditas?

Kreditas

Kreditas

Kreditas – šis žodis paprastai turi dvi reikšmes. Pirmoji – buhalterinė, kai kalbant naudojama sąvoka kreditas debetas, tai kreditas reiškia buhalterinių sąskaitų dešiniąją pusę. Antroji, tikriausiai populiaresnė šio žodžio reikšmė būtų – prekių arba pinigų skolinimas už tam tikras, didesnes ar mažesnes palūkanas. Jei kredito suma yra konkreti, tai palūkanos gali smarkiai skirtis priklausomai nuo to, kokio tas kreditas dydžio, kokiam laikotarpiui paimtas ir kokia įstaiga jį suteikė. Imant kreditą, reikia tai žinoti ir įvertinti. Paprastai paskolas suteikia bankai, išperkamosios nuomos (lizingo) paslaugas teikiančios įmonės bei greitųjų kreditų bendrovės. Nors paskolos esmė ta pati, tačiau sąlygos šiose įmonėse skiriasi, ir kreditai čia gali skirtingai kainuoti.

Paskola banke

Kreditas dažnai gaunamas banke. Banke dažniausiai gaunami kreditai būstui pirkti, stambūs vartojimo kreditai. Jie paprastai suteikiami ilgesniam laikotarpiui – kartais net keliasdešimčiai metų. Prieš kreipiantis kredito į banką, reikia būti tikram, kad jūsų kreditavimo istorija švari, o pajamos pakankamai didelės (paprastai skaičiuojamos pajamos vienam šeimos nariui). Dažnai bankas sutinka skolinti pinigus tik tada, jei yra užstatas – pavyzdžiui, nekilnojamas turtas. Taip pat paprastai banko kreditas bedarbiams neteikiamas, kadangi jie neatitinka banko finansinių lūkesčių ir nėra aišku, ar galės atiduoti paskolą.

Paskola greitųjų kreditų bendrovėje

Greitųjų kreditų bendrovėje taip pat teikiamos paskolos. Šių paskolų specifika kiek kitokia – jos teikiamos palyginti neilgam laikotarpiui, taip pat ir sumos būna palyginti nedidelės – nuo kelių šimtų iki kelių tūkstančių litų. Šiuo atveju kreditą gauti lengiau ir tiems, kurie neturi stabilių pajamų, tačiau turi tvarkingą kredito istoriją. Tokių kreditų metinės palūkanos yra pakankamai didelės, tačiau reikia nepamiršti, kad paskolos terminas labai neilgas, pavyzdžiui, mėnuo ar kelios savaitės, dėl to tokį kreditą atidavus laiku, jis labai nepabrangsta. Tokie kreditai paprastai gaunami dviem būdais – atvykus į paskolų bendrovę arba jos punktą gyvai arba kreditas internetu, kai kredito gavėjas užsiregistruoja internetinėje paskolos teikėjo svetainėje ir perveda sutartinį registracijos mokestį – paprastai 1 centą, taip patvirtindamas savo tapatybę ir sąskaitos tikrumą. Kreditas internetu galimas ir kurioje nors greitųjų kreditų bendrovėje, pavyzdžiui, kreditas 123, kreditas5000 arba kreditas24 ir kitų. Tokio pobūdžio kreditai mėgiami jaunų žmonių tarpe, jų pliusai tokie, kad pinigai gaunami labai greitai ir palyginti lengvai. Kreditas internetu gali pasiekti sąskaitą net per keliolika minučių po pareiškimo, dažnai teikiamas bet kuriuo paros metus, kas dažnai laikoma dideliu tokio pobūdžio kreditavimo privalumu.

Kam paskolos neteikiamos

Kaip jau minėta, daugelis paskolos teikėjų nelabai noriai teikia paskolas žmonėms, neturinties reguliaraus darbo, kadangi tokiu atveju sunku užtikrinti paskolos atidavimą. Dažnai kreditas nedirbantiems neteikiamas tuo atveju, jei jie neturi užstato – tačiau turint tinkamo dydžio užstatą, tikėtina paskolą gauti. Taip pat kreditas jokioje kreditavimo įstaigoje neteikiamas asmeniui su prasta kredito istorija. Lietuvos Bankas valdo Paskolų rizikos duomenų bazė, kurioje yra informacija apie kiekvieno asmens buvusias paskolas. Šioje bazėje sančia informacija gali naudotis visos kreditus teikiančios įmonės, dėl to sunku bus gauti kreditą asmeniui, kuris jau turėjo problemų atiduodamas kokio nors pobūdžio kreditą arba jo visai neatidavė. Kreditas paprastai suteikiamas tik tiems žmonėms, kurie skolinasi atsakingai, gerai įvertinę savo finansines išgales, ir visas savo paskolas bei priklausančias palūkanas grąžina laiku.

Komentarai neleidžiami.