viduriu uzkietejimasViduriu uzkietejimas – gana dažna šiuolaikinių žmonių problema. Priežasčių tam toli ieškoti nereikia: netinkama mityba, kai valgoma ar užkandžiaujama paskubomis, „kaip papuola“, nereguliariai;  nepakankamai per dieną išgeriamo vandens (kitaip sakant – organizmo dehidratacija); stresas, nerimas, patiriami nuolat skubant ir tinkamai nepailsint. Tai tik dalis priežasčių, kodėl gali kamuoti uzkietėjimas. Be abejo, tai gali būti ir lėtinės ligos indikacija, ir tam tikrų vaistų vartojimo šalutinis poveikis. Trumpai tariant, kai viduriu uzkietejimas vaikams ir saugusiems tampa rimta problema, tai ženklas susirūpinti savo gyvenimo būdu arba tiesioginis „kvietimas“ apsilankyti pas savo šeimos gydytoją.

Reikia pradėti nuo mitybos

Ar kai kamuoja dažnas viduriu uzkietejimas vaistai – vienintelė išeitis? Anaiptol. Kaip ir minėta kiek aukščiau, kaip sutinka patys gydytojai, pirmiausiai reikėtų pasistengti keisti gyvenimo būdą. Niekam ne paslaptis, kad daugiausiai įtakos savijautai turi mityba. Kai ji subalansuota, kai organizmui netrūksta svarbiausių medžiagų, žmogus jaučiasi puikiai, jam netrūksta žvalumo ir energijos. Kai užkietėja viduriai, tai rodo tam tikrą organizmo disfunkciją – negalėjimą tinkamai išsituštinti. Nereikia nė sakyti, kad tai tikras geros savijautos „priešas“. Negalėdamas iš organizmo pašalinti nereikalingų medžiagų, kūnas patiria stresą. Taigi, atrodytų, paprasčiausia, gana nepavojinga problema – nesugebėjimas tuštintis – gali smarkiai pabloginti bendrą savijautą. Kai vargina viduriu uzkietejimas maistas, suvalgomas per dieną, yra pirmas dalykas, kurį reikėtų keisti. Esminiai, paprasčiausiai įvykdomi pokyčiai gali būti: vartoti daugiau šilto maisto, pavyzdžiui, sriubos, daržovių troškinių, šiltų košių. Būtent pastarosios gali išties padėti užkietėjus viduriams. Kai omenyje turimas viduriu uzkietejimas liaudies medicina siūlo vartoti įvairių žolelių arbatas ar antpilus. Tai taip pat gali tapti veiksmingais vaistais. Bet, vis dėlto, derėtų pradėti nuo pilnavertiškesnės mitybos.

Vandens gėrimo taisyklės

Kai kamuoja viduriu uzkietejimas gydymas gali „apsiriboti“ ir… paprasčiausiu vandeniu. Medikai pastebi, kad gana dažna vidurių užkietėjimo priežastis – nepakankamai vandens. Jo suaugusiam žmogui per dieną reikėtų išgerti bent 1.5 – 2 litrus. Vasarą, kai oro temperatūra aukštesnė, kūnas linkęs prakaituoti, gali prireikti išgerti ir daugiau. Viena svarbiausių taisyklių – nelaukti troškulio. Tik nedaugelis žino, kad troškulys išties reiškia, jog kūnas patiria skysčių trūkumą. Kitais žodžiais tariant, kai kyla troškimas išgerti vandens, tai kūno būdas parodyti, kad jam trūksta vandens. Po stiklinę švaraus vandens, ne gazuoto gėrimo ar arbatos, reikėtų išgerti ir likus pusvalandžiui iki valgio. Be to, vandenį sveika gerti vos pabudus ryte. Vadovaujantis šiomis paprastomis taisyklėmis turėtų pagerėti ne tik skrandžio, bet ir žarnyno darbas. Ilgainiui taisyklingai geriant pakankamai vandens, vadovaujantis penkiomis pagrindinėmis vandens gėrimo taisyklėmis (kurių viena – negerti skysčių bent 40 minučių po valgio), apie vidurių užkietėjimą galima pamiršti.

Kada griebtis vaistų?

Ką daryti, kuomet žarnyno darbas sutrinka ne dėl netinkamos mitybos ar skysčių vartojimo? Bet kuriuo atveju, apie šią problemą reikėtų pasitarti su šeimos gydytoju, kuris ir turėtų rekomenduoti, kaip elgtis užkietėjus viduriams. Gali prireikti ir medikamentinio gydymo. Visų pirma, reikėtų išmėginti vaistus iš natūralių medžiagų. Jie turi mažesnį poveikį organizmui, nors kai kada gali būti ir nepakankamai veiksmingi. Cheminės kilmės vaistų geriau griebtis tuomet, kai niekas kitas negelbėja. Tiesa, galimas ir viduriu uzkietejimas po gimdymo. Tokiu atveju reikėtų ypač atsakingai sekti konsultuojančio gydytojo nurodymais, kadangi maitinančios moters organizmas ypač jautrus cheminės kilmės vaistams. Ką tik pagimdžiusiai, maitinančiai moteriai, kurią vargina užkietėję viduriai, vertėtų ypatingai susirūpinti savo mityba ir valgyti kuo natūralesnį, mažiau apdirbtą, sveiką maistą.

Komentarai neleidžiami.